Velmi mě potěšil zájem a účast občanů na akci “Ukliďme Česko”. Ještě jednou tímto děkuji všem, kteří se ve svém volném čase věnovali činnostem, které by jiným “nevoněly” ani za odměnu. Velice si vážím toho, že se v Orlové stále najdou lidé, kterým není lhostejný vzhled našeho města a přírody. Sice je pro některé naše zastupitele a radní stále jednodušší kritizovat, než se k podobným akcím přidat, ale to už nemůže nic změnit na úspěchu akce a hlavně na nadšení lidí, kteří chtějí svůj volný čas věnovat komunitě a životnímu prostředí. Opravdu škoda, že více podobně smýšlejících lidí není v Zastupitelstvu Města a na Radnici Města.

 

Citát z orlovin, kde píše p. Danělišyn (toho času Radní, Zastupitel a předseda “Město Lidem”):

Hlavním důvodem ale, proč jsme se akce nezúčastnili, je, že jsme přesvědčeni, že zajistit všeobecný úklid obce (tedy nejen komunikací) je povinností města jako takového. A naše radnice může úklid zajistit několika způsoby, nejvíce by se nám líbilo, kdyby to dělalo SMO. To má na to lidí, prostředky, peníze.

 

To je samozřejmě nadčasová myšlenka. Ale nevím, za koho p. Danělišyn mluví. Kdo je to “my”? Mladé Město? Pak netuším, jaká je hranice tohoto sdružení pro “mladost”. Za “Město Lidem”? To bych ale čekal na jejich oficiálním webu. Ten ovšem zřejmě migrují na nové sdružení “Mladé Město Lidem”, protože o “Město Lidem” už tam toho opravdu moc není.

 

Bohužel je potřeba napsat, že i vzhledem bývalé k účasti p. Danělišyna ve vedení SMO už na podobné úklidové akce prostředky nejsou. Ty se prostě “odklonily” a teď už zbývají jen ti dobrovolníci. Tehdy jsem ale neslyšel, že by p. Danělišyn stejně hlasitě křičel a hledal, kdo peníze vyvedl. A že by se toho za ty peníze dalo uklidit a revitalizovat!

 

Myslím, že je na čase vyhlásit druhou fázi akce “Ukliďme Česko”, tentokrát s názvem “Ukliďme Radnici”. Předpokládám, že bude mnohem úspěšnější než ta úklidová, protože k tomu nebude potřeba žádné fyzické úsilí, kontejnery či igelitové pytle. Úplně nám bude stačit tužka a volební lístek. Nenechme se ale už zviklat planými sliby a dívejme se na výsledky práce jednotlivých lidí. Sedět doma, plivat a psát články o tom, proč něco nejde, umí každý. My radši společně opravdu pracujme pro město.

 

Dovolil jsem si převzít svůj “profil” od p. Danělišyna a tímto mu děkuji za podpis. Lépe bych to nenapsal.

 

Člen IT pracovní skupiny, jeden den v roce sběrač odpadů a nosič igelitových pytlů , zelený duší i tělem, člen hnutí Volím Orlovou, Ing. Macura Lukáš